2016. ápr. 18.

Kertünk csodás lényei...

„-Az épület, melyet otthonunkká alakítottunk, minket is alaposan átformált…” - vezet körbe vendéglátónk, Nagy Ágnes szobrászművész az impozáns családi házban, mely a Zsuffa-Kalmár építésziroda tervei szerint illedelmes módon, természetes kőtömbként simul a csobánkai domboldal lépcsőzetesen lejtő ősfás kertjébe...




Ugyanez a kettősség vonul végig a házigazdák ízlését tükröző belső tereken is, melyek a hatalmas üvegtáblák révén fesztelen szimbiózisban élnek a külvilággal. Az előszobán, a konyhán és fürdőszobákon átvonuló, rozsdás fémlemezekre hajazó modern kerámia burkolatok kontrasztos hátteret nyújtanak a mívesen restaurált antik bútoroknak, barokk tükröknek, csillároknak és falikaroknak. Melyek egy része a műgyűjtő édesapa révén került a házba.



De sokáig nem kellett várni, hogy leánya is a klasszikus stílus mellett tegye le voksát, sőt Ágnes gyermekei - Csenge és Alfonz is antik darabokkal rendezzék be szobájukat.  Az értékmentő családi körbe István, az üzletember férj is sikerrel integrálódott. Történelem iránti érdeklődése révén gyűjt ritkaság számba menő évszázados metszeteket és térképeket, melyek szép kiegészítői a korban eltérő - mégis egységesen elegáns miliőt alkotó - berendezésnek. Az eredeti barokk tabernákulumnak, a korai biedermeier íróasztalnak, a historizáló reneszánsz karosszékeknek, a hozzájuk választott kényelmes chesterfield garnitúrának, vagy a rusztikus, méhviaszolt fenyőbútoroknak.






S hogy a koloniál bútorok között és a kialakulóban lévő családi gyűjtemény társaságában eltöltött gyermekkor, s az édesanyától örökölt szépérzék nem tűnik el nyomtalanul, arra Ágnes művészeti tanulmányai - kisképzős és a keramikus évei - és legfőképpen jelenlegi munkái a válaszok. A ház körül ólálkodó látványos „lényekről” , a kerámia és fémtestű állatszobrokról van szó, melyek a bútorokon és párkányokon helyet foglalva szemlátomást belakják a házat, sőt természetes közegüknek érzik a teraszokat, a ligetes kertet is. 





De meghökkentően élethű kidolgozásukkal, elgondolkoztató szimbolikájukkal új értelmet adnak bármilyen funkciójú térnek is, ahová eddig – mint kiállítási helyszínekre - eljutottak: a Fővárosi Növény-és Állatkertbe, a Virágh Judit galériába, a Balatonalmádi Szoborparkba, a Természettudományi Múzeumba. Dürer középkori metszeteiből, Picasso impresszionista, kubista festményeiből, keleti kultúrák szimbólum- szobraiból, művészettörténeti tanulmányokból, gyermeki álomvilágból lopakodtak Ágnes gondolataiba és vázlataiba. Majd az igazi társ, a közös értékrendet valló férj bíztatására a rajzokból lassan kilépve ezüstös mázú kerámia testet, vagy fémbe öntött alakot öltöttek, hogy egy itthon még ismeretlen művészeti irányzatként kérjenek helyet maguknak az épített környezetünkbe. Tavasz van, nyissunk kaput, hogy bejöhessenek otthonainkba, kertjeinkbe, gondolatainkba. 



(a szoborképekért köszönet Juhász Lászlónak, és Erdei Gábornak ) 


A cikk nyomtatott változatát a március-áprilisi Széplak magazinban találjátok, mely huszadik születésnapját ünnepli e lapszámmal ! Ha értesítést kérve csatlakoztok a Vizitkártya közösségéhez, nem maradtok le a következő megjelenésről sem. Köszönöm, ha a posztot megosztod!


2016. ápr. 1.

Tavaszi flow szívet áraszt....

Ha tavasz, akkor nekem a nyüzsgés, a megindulás, az élményfalás nagykanállal, az új tervek, a tenni akarás sűrűsödő rohamai.... 



.....mindez számomra maga a flow, mely élményt történetesen egy hazánkfia írt körül e képpen: 
"A Flow-élmény az elme működésének egy olyan állapota, melynek során az ember teljesen elmerül abban, amit éppen csinál, amitől energiával töltődik fel, abban teljesen részt vesz, teljesen átadja magát a folyamatnak, és ebben örömét leli. A flow akkor következik be, amikor testünk, intellektusunk, érzelmeink és szellemünk természetes módon összehangolódik, és egy bizonyos tudatállapot övezetében tart minket. A flow érzése a szabadság jele." 
Tehát szekrény mélyére a vastag kabátokkal és nyomasztó gondokkal...vegyük nyakunkba a várost, a vidéket és jólesően töltődjünk, sodródjunk, lássunk-érezzünk klassz dolgokat, melyek nem csak a látványra, de a szívre is hatnak: 





Szemrevalók: 
Március 31-től rendhagyó ékszerkiállítás látható a budapesti B32 galéria Trezor pincegalériájában. Nem mindennapi, mert egy letűnt kor mesterműveit egy kortárs képzőművész idézi meg, esztétikai és funkcionális szempontból is tökéletes alkotásokkal. 




Csurka Eszter ékszerei a török hódoltság másfél évszázadát idézik, amikor a magyar iparművészet virágkorát élte, mikor nők és férfiak egyaránt díszes násfákat (nyakban viselt ékszerek) hordtak, hegyi kristályból, jáspisból. S ahogy ezek az ékszerek a családok történetét is magukban hordozták, úgy Eszter ékszerei ehhez hasonlóan finom kultúrtörténeti utalások is egyben. Egyszerre van jelen bennük a korabeli hagyomány, a saját mítosz és az egyedi technika.

   
Kézrevalók:
Ha flow, akkor alkotás, létrehozás, kísérletezés... Ki tudja, hogy egy ártatlan workshopból szenvedélyes hobby, sőt akár későbbi hivatás is lehet, de ha csak egy jó délutánt, némi tudást és pár alkotótársat szerzel magadnak, már megérte a kaland! Próbáld ki figyelmed, fantáziád, kézügyességed azoknál a művészeknél, akiket itt, a Vizitkártyán is megismerhetsz!



- Tradícionális indonéz batiktecnikát tanulhatsz egy egész napos workshopon Ur Eleonóra batikművész szentendrei műhelyében, április 23-án. A világjáró kézműves kalandjait személyes blogján osztja meg velünk. Cikkem Nanáról és csodás otthonáról ITT, jelentkezés az alkalomra ITT.




Kerámia workshop és három napos rendhagyó bemutatkozás egy reneszánsz hangulatú udvarházban, a dél-budai Kerámiaparkban, április 1-3-án, melyről vendéglátóink elöljáróban így mesélnek:
"Szeretnénk bemutatni és megismertetni egyesületi tagjainkat, kerületi művészeket, értékeket közvetíteni, átadni a rendezvényen, kiállítás és előadás formájában. A kézművesség és művészet közvetlen megismertetése, megszerettetése érdekében az ide látogató családoknak, gyerekeknek szóló kézműves programot is tartunk."
Cikkem Ágiék birtokáról ITT, jelentkezés az alkalomra ITT.




- Rajz-, festészet-, klasszikus grafikai technikák és művészi sokszorosítási eljárásokat tanulhatunk kezdő és haladó szinten Barcsay és Munkácsy-díjas művésztanároktól egy hangulatos pesti műteremlakásban, a NanArt stúdióban. Egy kreatív baráti közösséghez tartozol, ha belekóstolsz a közös alkotásokkal, kiállítás megnyitókkal, beszélgetésekkel tarkított alkalmakba. A művészekről - Nagy Gáborról és Nádas Alexandráról - ITT olvashatsz, a tanfolyamokról és nyári alkotótáboraikról ITT érdeklődj! 



Szájban oldódók:
Ismét szervezkedik a Stílusos Vidéki Éttermiség, ezúttal Palkonyán! Ezúttal április 2-3-án két napos kulináris sétát, tavaszi gasztro-pikniket, családi programokat főztek ki nekünk a Villányi borvidék legszebb falujában, az egy utcás Palkonyán!




Húsvét után egy héttel udvarházak, műemlék pincék, családi pincészetek nyitják ki kapuikat, hogy finom borokkal, kemencés és grill ételekkel, házi süteményekkel, programokkal kényeztessék vendégeiket. Tányérra fel, találkozzunk velük a festői Palkonyán!
Részletes program itt: http://www.svet.hu/egyeb-hirek/2016/02/husvet7-palkonyan/



További kultúrális hírekért, az élet alternatíváinak színes képeiért látogassátok a Vizitkártyát, olvassátok cikkeit, kérjetek értesítést a facebook oldalon. Köszönöm, ha a hírnek hírét viszed.