2025. febr. 10.

Pillantás a divatvilág kulisszatitkaiba - ingyenes programok a BCEFW Fashion Hub két napján

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) immár 15. alkalommal nyitja meg kapuit, a február 10–16. között zajló rendezvény pedig méltóképpen ünnepli a jubileumi alkalmat. A divathét egyik kiemelt programja, a Nemzeti Táncszínházban megvalósuló Fashion Hub ezúttal is átfogó szakmai programkínálattal, interaktív workshopokkal, divatprezentációkkal és kiállítókkal várja a divat- és kreatívipar iránt érdeklődőket. A divatshowkhoz közeli helyszínen ezentúl a jubileumi szezon alkalmából új életútinterjú-sorozat indul és minden regisztrált BCEFW ajándékot kap.

A Fashion HUB népszerű, széles divatipari spektrumot átölelő programjaival a BCEFW egyik zászlóshajó rendezvényévé vált az elmúlt három szezonban. Miközben a Millenárison a legújabb őszi-téli kollekciókat ismerheti meg a közönség, addig a Fashion Hub-ban a divat többről szól, mint a ruhákról: a programsorozat célja, hogy a divatipart több dimenzióban is megismerhetővé tegye. A fenntarthatóságtól kezdve, a streetwear trendeken át, egészen a divat- és szépségipar legfrissebb technológiai és design-innovációig várja előadásokkal, és kerekasztal-beszélgetésekkel az érdeklődőket a Hub. Így a szakmai programok a divat- és kreatívipar mélyebb megértését segítik, a kreatív workshopok pedig közösségi élményt és az alkotás örömét nyújtják a látogatóknak. Mindemellett a helyszínen 8 magyar és 2 nemzetközi tervező divatprezentációi lesznek láthatóak, melyek a tervezőkkel való személyes találkozókra is lehetőséget adnak. A szombaton és vasárnap ingyenesen látogatható élménytérben ezentúl 6 izgalmas kiegészítőket gyártó divatmárka alkotásaiból, a Beauty Cornerben pedig 3 magyar szépségipari márka termékeiből lehet majd válogatni.

A jubileumi szezon vadonatúj elemekkel gazdagítja a Fashion Hub programkínálatát: idén hagyományteremtő jelleggel új életútinterjú-sorozat indul, amely a divat- és szépségipar ikonikus alakjait, elsőként Pataki Ágit helyezi reflektorfénybe. Továbbá exkluzív interjút ad Massimo Morello, a nemzetközi divatvilág ikonikus fodrásza, aki három generációs örökségét ötvözve formálja a szépségipar trendjeit a világ legnevesebb kifutóin. A 15. szezon ünnepi különlegességeként minden Fashion Hub programra regisztrált egy egyedi BCEFW-s emléktárgyat kap, amely a rendezvény történetének emlékezetes szezonjait idézi meg.


Pillantsunk bele a hétvége részletes programjába:

Az első hétvégi nap a SKINAHOLIC ajakápoló készítő workshopjával veszi kezdetét, ahol a résztvevők természetes alapanyagok felhasználásával, személyre szabott tápláló ajakápolókat, szájfényt és éjszakai szájmaszkot készíthetnek, Ezután Bálint Sára stylist előadása a stílus, mint tudatos önkifejezés témáját járja körül, kiemelve a kapszulagardrób előnyeit, és gyakorlati tippeket nyújtva a letisztult, személyre szabott öltözködéshez. A szombati nap következő programpontja, a "Szerephez öltözve – a színpadi kosztümök varázsereje" című beszélgetés a fellépőruhák művészi önkifejezésben és társadalmi diskurzusokban betöltött szerepét vizsgálja, OHNODY, Marge és Babé Sila személyes tapasztalatain keresztül. Az eszemcserével párhuzamosan kezdetét veszi a KREATOUR japán sashiko varró workshop Földi Andrea vezetésével, ahol a résztvevők megismerkedhetnek a textíliák javításának és megerősítésének évszázados japán tradíciójával. A nap zárásaként a „Trendek, Innováció és Fenntarthatóság a Szépségápolásban” című kerekasztal-beszélgetés a szépségipar fenntarthatósági és innovációs kérdéseivel foglalkozik, Marencsák Zsófia moderálásával és elismert szakemberek, köztük Páll Adrienn, Tomán Szabina és Harangvölgyi Anna részvételével. Az est hangulatát a nemzetközi színtéren is ismert Babé Sila DJ szettje koronázza meg.

A vasárnapi program a HEMPY People workshopjával indul, amely az ipari kender fenntartható textilipari, építőipari és papírgyártási felhasználási lehetőségeit mutatja be gyakorlati példákon keresztül, hangsúlyozva a fenntarthatóság és a közösségépítés fontosságát. A délután a „Re-HUB – Újrahasznosítás, mint a divat jövője” című kerekasztal-beszélgetéssel folytatódik, amelyen Zámbó Gergely, Madarász Julie és Lang Szonja osztják meg tapasztalataikat a fenntarthatóság és a tudatos tervezés jövőjéről. Ezt követően a ZEMSE alumínium ékszer-készítő workshopján Zentai Emese egyszerű kézműves technikák alkalmazásával saját tervezésű alumínium ékszerek alkotására invitálja az érdeklődőket. A késő délutáni szekcióban Massimo Morello, a KEVIN.MURPHY SESSION.MASTERE, angol nyelvű interjúban mesél pályafutásának legfontosabb kihívásairól, innovatív vízióiról és fenntarthatósági törekvéseiről. A 15. BCEFW záróakkordjaként pedig Pataki Ági, modell, divatikon, a Helia-D ikonikus arca enged betekintést karrierjének meghatározó mérföldköveibe a „Stílusikonok, Történetek, Inspirációk” című beszélgetésben, Csalár Bence divatújságíró moderálásával.

  A Fashion HUB programjai ingyenesek, azonban a férőhelyek száma korlátozott, ezért egyes programokon a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni és a programokról tájékozódni a következő oldalon lehet: https://bcefw.com/fashion-hub

"Minél idősebb vagyok, annál inkább cserélem sportcipőre a tűsarkút"- Pataki Ági stílusikonnal indul a BCEFW Fashion HUB

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) 15. jubileumi alkalmából új kezdeményezés indul a Fashion HUB-ban: egy életműsorozat, amely olyan magyar divatikonokat állít reflektorfénybe, akik kiemelkedő szakmai pályát futottak be. Az első beszélgetés vendége Pataki Ági lesz, aki modellként, filmproducerként és a szépségiparban is maradandót alkotott. Ikonikus Fabulon-lányként kezdte karrierjét, majd a magyar divat és film meghatározó alakjává vált. A Fashion HUB életútinterjút megelőzően pályafutása fordulópontjairól, személyes stílusáról és a külső-belső szépségről mesél nekünk röviden.

Modellkarrier, filmproduceri munka és szépségipari tevékenység. Melyik terület hozta el leginkább a (kreatív) kiteljesedést?

P.Á.: Modellként nem szükséges kreatívnak lenni, mert azok, akikkel együtt dolgozik és akikre rábízza magát - akár fotós, akár reklámfilmes, akár divattervező - ezt az oldalt biztosítják. Egy modell sokkal inkább eszköz a kreatív emberek kezében. Ha a három tevékenység közül kell választanom, akkor természetesen a filmezés a legkreatívabb része a karrieremnek. Mert bár én nem alkotóként, hanem producerként veszek részt a projektekben, de a filmezés annyi váratlan helyzetből áll, annyira kiszámíthatatlan, hogy még egy producernek is szüksége van némi kreativitására. De persze a szépségipar (amibe két évvel ezelőtt csaptam bele) is megköveteli az absztrakt gondolkodást. 

 Ha visszatekintesz a pályád kezdetére, van-e olyan emlékezetes fotózás vagy divatprojekt, ami különösen meghatározó volt, és miért éppen az?

P.Á.: Számomra a kezdet volt igazán meghatározó és érdekes időszak, mert három párhuzamos szálon indultam el a szakmában. Az első, amikor spanyol tolmácsként a Rothschild szalonba vittem egy magas rangú dél-amerikai delegáció hölgytagjait. Ugyan ott én voltam a megrendelő, én rendeltem meg a bemutatót a vendégeknek, de Rotschild Klári néni (aki abban az időszakban a divat nagyasszonya volt) megkért, hogy legyek a modellje. A következő nagy bemutatóján már menyasszonyként szerepeltem a színpadon. Mindeközben Sándor Pál Budapest összes gimnáziumát végigjárva beválogatott készülő filmjének, a Szeressétek Ódor Emíliát c. produkciójának szereplői közé. A harmadik párhuzamos szál pedig maga a Fabulon plakát volt. Németh Andrea portrésorozatot készített rólam a vizsgakiállítására, a Képzőművészeti Főiskolán. A Kőbányai Gyógyszergyár (ma Richter Gedeon), az újonnan piacra dobott kozmetikai termékcsalád kampányához vásárolta meg ezt a fotót. A film, fotó és divatbemutató körülbelül egyszerre, egy éven belül indult el az életemben - egymástól függetlenül, párhuzamosan és egy kicsit véletlenszerűen.


Aktuálisan milyen szerepet játszik az életedben a divat?

P.Á.: Az igazság az, hogy hivatalosan nincs közöm a divatszakmához, ugyanakkor nagyon is részt veszek benne, mert érdekel. Érdekel az, hogy hol tart a divat vagy egy-egy tervező, érdekelnek az aktuális tendenciák, foglalkoztat, hogy ki meddig tud eljutni. Szeretek divatbemutatókra járni, abszolút követem a magyar divatot, és nagyon drukkolok azoknak a tervezőknek, akik arra érdemesek, hogy a külföldi pályát is képesek legyenek megtapasztalni. Annyira apró piac vagyunk, elképesztően nehéz egy jó designernek kizárólag a hazai keretek között sikeresnek lennie. Szerencsére a nemzetközi elismerésre is látunk példát, akár, ha a Nanushka-t, vagy éppen az Aaron-t említjük. 

Mit tanácsolnál azoknak a fiataloknak, akik a divat, design vagy a szépségipar területén szeretnének elhelyezkedni, és mik azok az értékek vagy készségek, amik elengedhetetlenek egy sikeres karrierhez?

P.Á.: Vannak alapkérdések, amiket teljesíteni kell ahhoz, hogy valaki sikeres legyen - függetlenül attól, hogy milyen pályát választ. Megbízhatónak, dolgosnak, pontosnak, józannak, rugalmasnak kell lenni: ezek mind olyan tulajdonságok, amelyekkel (bármilyen területen mozog) rendelkeznie kell. Az olyan fokozottan bizonytalan és piacnak kiszolgáltatott iparágakra, mint a divatszakma vagy akár a filmszakma, ez még fokozottan érvényes.


Hogyan alakult ki a személyes stílusod? Van valami, amit mindig szem előtt tartasz az öltözködésnél?

P.Á.: Elsődleges szempont, hogy jól érezzem magam abban, amiben éppen vagyok. Azt mondanám, egy kicsit divatfüggetlen az öltözködésem - elvégre azért nem dobok el egy darabot, mert tavalyi, de még azért sem, mert tíz évvel ezelőtt vásároltam. Ha valóban jól érzem magam az adott ruhában, vagy úgy látom, hogy a mai napig megállja a helyét, akkor viselem, ennyire egyszerű. Persze, minden szezonban beszerzek egy-két új darabot, de a ruhatáramat az állandóság jellemzi: ha valaki belenéz a szekrényembe, akkor egy elég homogén kép tárul elé. A divat folyamatosan változik, sőt, szerintem kicsit túl gyorsan is, de változik, míg az én hozzáállásom állandó marad. 

A fehér ing visszatérő eleme a stílusodnak – többször említetted, hogy mennyire szereted viselni. Miért tartod ezt a ruhadarabot ennyire fontosnak?

P.Á.: A fehér ing azért is egy alapkérdés nálam, mert bárhova, bármikor, bárkin jól mutat. Nem tudok olyan életkort, eseményt, évszakot, napszakot mondani, amikor egy fehér ing nem állja meg a helyét. Ha az ember jól akar kinézni, nem kell sokat gondolkodni, ha van néhány szép fehér inge. A ruhatáram egy része fehér ingekből áll - egyiktől sem válok meg, és ha valamire rá is untam, néhány év múlva ismét előveszem, amikor már megfeledkeztem arról, hogy mennyit hordtam. Van is egy Fabulon fotóm a '70-es évek végéről, amin egy gyönyörű, bő szabású fehér inget viselek. A kolléganőmtől kaptam kölcsön, és valahogy azóta is ez működik nálam.


Mit gondolsz, milyen irányba tart a szépség fogalmának társadalmi és iparági újraértelmezése? 

P.Á.: A 21. században rengeteg lehetőség van arra, hogy az ember megváltoztassa a külsejét, így nagyon óvatosan kell bánnunk ezzel. Nem vagyok plasztikai beavatkozás-ellenes, ugyanakkor nagyon fontosnak tartom felhívni a figyelmet arra, hogy lehet egyszerre fókuszálni az egészségre és a szépségre. Ma már tudjuk, elengedhetetlen, hogy kívülről-belülről ápoljuk magunkat. Ennek tudatában hoztam létre saját brandemet a Pataki Ági TITOK Multivitamin és Halkollagén Peptidek termékcsaládot és dolgozom jelenleg egy kozmetikai termékcsalád fejlesztésén is. A fizikai aktivitás pedig elengedhetetlen mind az egészségünk, mind a szépség megőrzésének kérdésében. Nincsenek csodák, de a tudatos életmóddal, törődéssel hosszú távon biztosítható az egészséges, kellemes megjelenés.

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) HUB programját itt találjátok.