2018. szept. 26.

Iskolából otthont

A levendulamezőiről híres Balaton felvidéki falu régi iskolája egészen 1929-ig működött. Ebből, a pusztulásnak indult épületéből alakították ki elegáns otthonukat és vendégházukat a vidéki táj fővárosi szerelmesei.


 „- Lényegében lakhatatlan épületet vásároltunk, így a teljes ház felújítása és a plusz épületrészek kialakítása 2 évig tartott… Nagy segítségünkre volt építésztervezőnk Haász Lőrinc és a kivitelezőnk,
Tefner Imre csapata, sőt  számos helyi mesterember.” – mesél az utóbbi évek hétköznapjairól Andrea, aki nem csak az építkezés idejére mondta fel a fővárosi életét, de idővel végleg dörgicsei lakos lett. 


Bár férjével, Zoltánnal rengeteget dolgoztak a házrészek felújítása alatt, sőt a kert végleges kialakítása és gondozása is folyamatos munkával látja el őket, mégis egy jóval minőségibb életvitelre leltek itt - a kolostorromjáról és levendulájáról híres vidéken -, mint a zajos fővárosban. Ugyan még fel-fellátogatnak elegáns budapesti lakásukba (melyről cikkemet ITT találjátok), de a házigazda elmondása szerint, már csak itt tudja tökéletesen kipihenni a sok utazással járó munkáját. Így nem ritka, hogy a gyakran üzleti kapcsolatokból érkező szállóvendégeik nem az öltönyös tárgyalópartnerrel, hanem egy mackónacis, négykézláb gazoló sráccal találkoznak a kertben, Zoltán személyében. 



Aki lelkesen vezet körbe, felidézve a számukra szinte csakis jó élményekkel járó felújítást: 
„–Az új tetőszerkezet és a manzárd kialakítása miatt alaposan vissza kellett bontani a régi kőházat, de igyekeztünk a stiláris elemeket megőrizni a szép boltívek és ajtónyílások formáival. A kicserélt összes nyílászáró is az eredetire hasonlít, csak a színeken változtattunk az egységes arculat miatt. A házba még a víz sem volt bevezetve, így nem úsztuk meg a teljeskörű korszerűsítést, a gépészeti- elektromos hálózat és a fűtési rendszer kiépítését.





A vidéki-nosztalgikus hangulatot és színvilágot az a tény inspirálta, hogy ez az épületrész a régi, eredeti ház, tehát szerettük volna ezt az örökséget a klasszikus vidéki stílussal jelezni, kiemelni. Visszafogott, pasztellszíneket terveztünk, ami egy kicsit franciás hangulatot kölcsönöz az enteriőrnek. Azt gondoltuk, ez így méltó az 1888-ban kőből épült iskolaépülethez”.




A hűvös skandináv bútorokat és konyhát jól kiegészítik a Koncz Antik thonetszékei, melyeket Andreáék festettek szürkére. A burkolatokat is árnyalatok szerint válogatták egymáshoz. Az antik hatású Jotul kályha remekül illik a környezetbe, arról nem is beszélve, hogy milyen hangulatos, amikor ropog benne a tűz. Mellette a régi komód a tihanyi piacról került ide.


A hálószobában meghagyták az épület eredeti kőfalát. Hozzá a rusztikus pajtaajtót Lacza Lajos herendi asztalos készítette több kisbútorral és az összes külső nyílászáróval együtt. A mennyezeti rojtos függőlámpát a Woodelierben vadászták. Provencei utazások, szálláshelyek hangulatát idézi a vendég hálószoba bútorzata is, melyet művészi grafikákkal, antik kiegészítőkkel és a Lameridia elegáns lámpáival egészítettek ki.



Az előszoba ZenitHome méhsejt- járólapjaihoz  jól illik az Artkraft vaskeretes tükre, mely egy ipari csarnok ablaka volt. A modern fürdőszoba visszafogott tónusa, elegáns hullámos  burkolata alkalmazkodik az egész ház nagy műgonddal válogatott berendezéséhez, melyben kerülték a harsány színeket, a hivalkodó formákat. 



Ezt a jó ízléssel és mértéktartó eleganciával fűszerezett tudatos értékmentést az ide betérők is azonnal észreveszik és sűrű visszatérésükkel kellőképp értékelik. Házbemutató cikkemet nyomtatásban az augusztus-szeptemberi Kiskegyed Otthonában találod. 


Kövesd a Vizitkártya közösséget, hogy ne maradj le a következő otthonkalandról sem!
A cikkben szereplő dörgicsei vendégház elérhetősége: https://www.facebook.com/d4apartments/ 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése